SIMBA 90x180 white children's tipi bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with SIMBA:
- adds charm to a child’s roomResembles the look of a teepee tent.
- can grow with the childWhich means it serves for many years.
- provides extra spaceIts drawers allow for the storage of toys.
- cares about your child's healthy sleepThanks to appropriately selected mattresses.
- is in the shape of a teepeeIt creates a unique and cosy corner for sleep and play.
- is parent-friendlyIt values the quality of workmanship and the safety of your child.
Discover the magic of sleep and play with the white SIMBA tipi bed from Lano Furniture
Do pine children's beds have to be boring? At Lano Furniture, we know for a fact that they don't. That's why we have created an offer especially for little explorers. We know that if a child genuinely likes their room, they'll want to spend time there, playing and learning. We have no doubt that our tent-shaped bed is a great solution for when your little one is just starting to discover the wonders of their imagination. See for yourself just how special the SIMBA tipi single children's bed can be and get it as soon as possible.
Change the decor of your child's room with the white SIMBA tipi bed from Lano Furniture
Good solutions are those that prove their worth over the years. Our SIMBA tipi bed in a Scandinavian style will be an irreplaceable piece of furniture in the room of a preschooler or school-age children. Our SIMBA tipi children's bed model with drawers can grow with your little one. Let the SIMBA tipi bed become a place where your little one will love to play alone, with parents, or with friends. We have no doubt that your child will love their new SIMBA bed that looks like a tent, and along with it, their transformed room.

Only at Lano Furniture will you find a mattress perfectly suited to the white SIMBA tipi children's bed
You make sure your little one sleeps well. You know that thanks to this, they can develop and experience new adventures every day. At Lano Furniture, we are aware of how important your little one's safety is to you, the parents. That's why we focus on the highest quality pine wood, from which our SIMBA tipi children's bed is made. In addition, the paints used for our beds have all the necessary certificates and are completely safe for children. Unfortunately, even the best tipi bed, without a good filling, may not fulfil its function. It's time to equip it with the right sleeping mattress, so your child can fully benefit from the advantages of the SIMBA tipi bed. First of all, in our offer you will find mattresses that are tailored to all models of children's beds, as well as to the child's age, height, and weight. Proper back support during sleep, air permeability, and moisture absorption are just a few of the advantages that our mattresses from Lano Furniture offer. You watch with care as your little one learns new things every day. You are a proud parent when you see them do something for the first time and you are happy to support them in overcoming difficulties they encounter. Give them a peaceful sleep, along with the SIMBA tipi bed from Lano Furniture. This special single children's bed model is perfect for children of various ages. Meanwhile, its spacious drawers will accommodate all your little one's treasures. Decorate your child's room in a unique style by choosing the SIMBA canopy bed from Lano Furniture.
Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of SIMBA, marked on the drawing beside ➔

Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | single bed |
| Model | SIMBA |
| Number of users | 1 |
| Colour | white |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x180 |
| Capacity | 100 kg |
| Length of bed | 188 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 166 cm |
| Barrier | vertical removable included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 180 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety declaration |
| Bed size | 90x180 |
| Bed colour | White |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Thickness | 13769 |
| additional Drawers | 13739 |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12189, 10465, 13563, 10780, 13539, 10422, 10545, 10578, 13551 |
