LILA 90x200 grey children's house bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with LILA:
- loves ecology Made from natural pine wood.
- makes you feel at home Its wooden frame is shaped like a roof.
- likes to change Can be personalised to suit the child’s needs and preferences.
- cares for safety Rails fitted around its frame protect the child from falling.
- likes relaxation Encourages the child to spend time in their own room.
- creates a magical space Its house-shaped design allows for additional decorations to be hung.

Support your child's development through good sleep in the grey LILA 90x200 house-style children's bed
At Lano Furniture, we care about your child's safety and health, which is why our children's beds are made from natural pine wood and coated with certified paints. We know that a peaceful night's sleep is the foundation of every little one's development. In our furniture, you will find only the highest quality materials. See what the LILA children's house bed has to offer and what its greatest advantages are. The frame of the LILA children's house bed is made entirely from pine wood. At the top, there is a wooden frame that resembles a roof, and at the bottom, there is a birch slat frame for the mattress. You also have access to two spacious drawers, which serve as a practical storage space for bedding and toys. Thanks to our LILA children's house bed, you'll gain extra space in the children's room.
What to consider when choosing a mattress for the grey LILA 90x200 children's bed?
If you want to ensure your child has a healthy sleep, remember that a children's mattress for sleeping is the most important element of every children's bed. After a day filled with play and learning, your little one will need a comfortable, hypoallergenic material that will ensure their safety during sleep. For the LILA house-type bed from Lano Furniture, you can choose from, among others, foam mattresses, spring mattresses, or those with a coconut mat. Our specialists will help you choose the right model. Your child's safety is a priority for us. The wooden guard rails that have been installed around the frame of the LILA house children's bed will protect your little one from accidentally slipping off the edge of the mattress. If the child previously used a slatted bed, it will be easier for them to adapt to a regular bed. Both you and your little one will sleep soundly when the LILA house-type bed is nearby.

A child's flexible room with the adaptable grey LILA house bed
The design of the LILA house bed will allow your child to hang up extra decorations so they can feel like they're in a wonderland in their bedroom. Invite magic into the children's room. Choose the right size and type of sleeping mattress. You can assemble our LILA children's house bed yourself or use the help of our fitters. You're only one step away from changing the decor!

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of LILA, marked on the drawing beside ➔

Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | single bed |
| Model | LILA |
| Number of users | 1 |
| Colour | grey |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x200 |
| Capacity | 100 kg |
| Length of bed | 204 cm |
| Bed width | 96 cm |
| Bed height | 166.5 cm |
| Weight | 42 kg |
| Barrier | included horizontal removable |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 200 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety declaration |
| Bed size | 90x200 |
| Bed colour | Grey |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Type of bed | Single-person low beds |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Thickness | 13769 |
| additional Drawers | 13739 |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12191, 10467, 13565, 10782, 13541, 3763, 10547, 10580, 13553 |
Safety
Get a 60 lei discount on your shopping
