ARON 90x190 pink children's bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with ARON:
- is universal Suitable for both boys and girls.
- retains its appearance A truly unique look.
- is safe Surrounded by wooden guard rails.
- practical and simpleEasy self-assembly.
- loves naturalnessMade from natural and eco-friendly materials.
- won’t scratch the floorIts drawers are fitted with rubber wheels.
Pink ARON 90x190 house-style children's bed – arrange your child's room in the best style
The ARON children's house bed from Lano Furniture is every child's dream come true. This piece of furniture is designed in a shape that will stimulate any little one's creativity. Its well-thought-out design, great durability, and stability guarantee years of trouble-free use and a smile on your child's face every day. At Lano Furniture, we pay a lot of attention not only to the visual side but also to functionality. The ARON children's bed is not just a comfortable piece of furniture for sleeping; it also offers a way to store various children's accessories. There's enough space under the bed to fit two spacious drawers. You can purchase them additionally when you configure the product. Good fun and comfortable rest are guaranteed.
Discover innovative design solutions with the ARON pink house-shaped bed
As we mentioned, the ARON bed is unusual due to its shape, so it will work perfectly in both a girl's and a boy's room. Ecological paints that are 100% safe for children were used for painting. The house-type children's bed is a piece of furniture that no little one will be able to resist. We guarantee that no child will want to part with it, and every moment spent in it will be worth its weight in gold. The ARON house-type bed is an option for every cosy children's room.

Children's mattress for the pink ARON 90x190 bed – comfort matters
A bed with a canopy frame is more than just a decorative element. It can also be used as part of a protective barrier. The entire piece is made from solid pine boards, which provide a stable frame for the mattress. The bed frame is surrounded by wooden railings, ensuring safety even for the most restless children. The construction is designed to stay in place even during the wildest toddler mischief. The whole thing is extremely easy to assemble. You could say it's child's play! In addition to a comfortable and solid bed, it is important to remember to choose the right sleeping mattress. It will guarantee a peaceful rest and comfort while sleeping. Don't know how to choose a mattress for your little one? It's easy. Take a look at the "HOW TO CHOOSE A MATTRESS" tab or contact us.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of ARON, marked on the drawing beside ➔

Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | single bed |
| Model | ARON |
| Number of users | 1 |
| Colour | pink |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x190 |
| Capacity | 100 kg |
| Length of bed | 198 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 132,5 cm |
| Weight | 30 kg |
| Barrier | included in the set, horizontal, fixed |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 190 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety declaration |
| Bed size | 90x190 |
| Bed colour | Pink |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Type of bed | Single-person low beds |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Thickness | 13769 |
| additional Drawers | 13739 |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12190, 10466, 13564, 10781, 13540, 10423, 10546, 10579, 13552 |
