DOMI 80x190 grey children’s bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with DOMI:
- sets the mood Designed to turn everyday surroundings into something beautiful.
- prioritises comfort On a comfortable mattress, sweet dreams come easily.
- tossing and turning is no problem Its edges are finished with spindle guard rails.
- is a friend who cares for the environment She ues non-toxic, fully eco-friendly lacquers.
- space matters to her She can be equipped with two pull-out drawers.
- she is practical It is possible to adapt her to your preferences.
The graphite DOMI house children's bed is the heart of every children's room
Do beautiful dreams come from beautiful surroundings? Put that theory to the test by furnishing your child's room with the lovely DOMI house-shaped bed. The choice of the DOMI model isn't just about its looks. See what else this piece of children's furniture can surprise you with. The edges of the DOMI bed from Lano Furniture are finished with a slatted rail, which protects against accidentally falling off during intense fidgeting in their sleep. The bed is also set on low legs, so your child can get in on their own, even without a parent's help. The solid construction can support a weight of up to 100 kg. The children's bed will therefore work even if you want to lie down with your little one.
What you need to know before buying the DOMI children's bed for your child
All of our products meet the highest safety standards for children's furniture. We used pine wood for the production of this model, which is not only durable but also comes from responsible forestry. Thus, the DOMI house bed is eco-friendly. We can paint it in any colour your little one dreams of – and we will do so using non-toxic varnishes. In a children's room, there's always a lack of storage space – whether for toys, winter clothes, or spare sets of bedding. This children's furniture model can be equipped with two pull-out drawers with a large capacity, which will certainly come in handy.

A comfortable DOMI house bed, especially with a mattress from Lano Furniture
While the DOMI children's bed is undeniably charming, that's not enough to provide your child with optimal sleeping conditions. You also need a mattress, which you can buy at our Lano Furniture store to get a ready-to-use set and save time. See what mattresses we have in our range and place your order. Don't forget about the additional options (delivery, assembly, and disposal of empty packaging); we'll be happy to help.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of DOMI, marked on the drawing beside ➔

Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | single bed |
| Model | DOMI |
| Number of users | 1 |
| Colour | graphite |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x190 |
| Capacity | 100 kg |
| Length of bed | 198 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 132,5 cm |
| Weight | 37 kg |
| Barrier | vertical fixed/removable included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 190 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety declaration |
| Bed size | 80x190 |
| Bed colour | Graphite |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Type of bed | Single-person low beds |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Filling | 13763 |
| Thickness | 13769 |
| additional Removable barrier instead of standard | 13734 |
| additional Drawers | 13739 |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12185, 10461, 13561, 10776, 13537, 10418, 10541, 10574, 13549 |
