CONCEPT 80x190 pink montessori floor cot bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with CONCEPT:
- resistant to damage Pine wood is durable and resistant to scratches and impacts.
- adapts to changes in décor Easy to adjust to a child’s changing needs and tastes.
- ensures comfortable and restful sleep Your child can enjoy a cosy and peaceful night’s sleep.
- adjust it to your needs Several guard rail variants are available.
- values safety Its wooden guard rails protect the child during sleep and play.
- strength is fundamental A sturdy frame ensures stability and safety.
A companion for every little tot – the pink CONCEPT 80x190 playpen children's bed
The CONCEPT floor cot bed is a sleeping space created with minimalist designs in mind. It's a perfect fit for modern spaces, but not just those. Thanks to its versatile character, you can adapt it to any design, regardless of the style used. The CONCEPT children's bed is a piece of furniture that will suit any interior. Its simple, unostentatious style is an advantage you will certainly appreciate if you decide to periodically change the design in your child's room. However, the CONCEPT floor cot bed has even more advantages. Above all, it's very comfortable, and your child can safely go to rest after a whole day of intense mischief.
The right mattress for a deep sleep – the CONCEPT 80x190 pink cot bed
A comfortable and solid CONCEPT children's bed is the basis. It is the foundation for a deep, healthy, and regenerating sleep. However, one more element is needed for this puzzle. It's a comfortable mattress properly selected for the child's needs. Don't know how to choose one? Take a look at the tab: HOW TO CHOOSE A MATTRESS or contact us. What makes the CONCEPT children's bed so safe? It is, first and foremost, the highest quality material – pine wood. Thanks to this raw material, the bed is extremely solid and stable. It is not afraid of scrapes, bumps, or other daily challenges. You can be sure that thanks to the appropriately designed wooden guard rails, the child is fully protected during sleep and during playtime in the day. All the corners of the bed are rounded, which prevents accidental scraping of the child's delicate skin.

The pink CONCEPT children's bed is a piece of furniture that will charm everyone
The design of this solid CONCEPT children's bed was created to enable safe play and rest. The wooden railings around the bed act as a kind of silent protection that constantly watches over the little one's safety. It's also worth mentioning the massive frame, which is made of wooden planks. Buy the CONCEPT children's bed, and it will surely meet all your expectations.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of CONCEPT, marked on the drawing beside ➔

Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | cot bed |
| Model | CONCEPT |
| Number of users | 1 |
| Colour | pink |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x190 |
| Capacity | 100 kg |
| Length of bed | 198 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 68 cm |
| Weight | 33 kg |
| Barrier | included, vertical, optional |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 190 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety declaration |
| rzut 360 | Lozeczko_CONCEPT |
| Bed features__Barrier included | Yes |
| Bed size | 80x190 |
| Bed colour | Pink |
| Child's age | Beds for 2 and 3 year olds |
| Type of bed | Baby cot |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Size | 15238, 14915, 13760, 13761, 13762, 13763 |
| additional Barrier | 14983, 13731, 13732, 13733, 13734 |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12185, 10461, 13561, 10776, 13537, 10418, 10541, 10574, 13549 |
