PEDRO 80x180 graphite Montessori floor bed for children Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with PEDRO:
- is magical You will feel like you’re in a fairy tale.
- takes you to a green land Made of natural pine, like from an enchanted forest.
- is an individualist Delicate rails add to its charm.
- creates cosmic dreams The comfortable deck will work well not only during a nap.
- is a private architect of happiness It turns every bedroom into a place of smiles and fun.
- opens the way to adventures The first bed that supports a little explorer's independence.

Is a playpen bed a good choice for every toddler? We recommend the PEDRO 80x180 from Lano Furniture
Every little one is unique, and we have no doubt about that. When looking for the right bed for a child, you're surely considering many things. Now you're searching for the first independent bed for your little one and don't quite know what really matters when choosing it. Don't worry. At Lano Furniture, we support parents' choices, which is why we've prepared an excellent option for you—our new PEDRO bed for a child. Thanks to its solid construction and attractive design, the PEDRO bed will become your child's favourite place for sleeping and playing. And your little one? They'll love their low children's bed at first sight. Be sure to check out what makes the PEDRO children's bed from Lano Furniture stand out. We are sure that it will meet all your expectations and thus ensure your child has a peaceful, healthy sleep and lots of joy. Join the group of satisfied parents who have already chosen our PEDRO floor cot bed and enjoy every one of your little one's smiles.
What is the difference between a cot bed and a traditional bed for a small child? Learn the small nuances of PEDRO
How can a well-chosen cot bed for a small child affect their well-being? Is it worth investing in a high-quality children's cot bed from Lano Furniture at such an early stage of development? Absolutely. A little one develops from the first days of life, and these are the most crucial. By choosing a sturdy first bed for your child, you can be sure that you're taking care of not only their spine but also their healthy and proper sleep. Our PEDRO bed for a two-year-old has guard rails to protect your little one from falling out of bed at night, ensuring maximum safety. Additionally, at Lano Furniture you'll find a mattress that is perfectly suited to the PEDRO bed for a little one, thus creating a reliable set. What's more, the PEDRO cot-type bed has been designed with the needs of the youngest in mind, combining functionality with an attractive appearance. Check out our offer and see how many benefits a well-chosen children's bed from Lano Furniture can bring. Your child deserves the best.

The children's cot bed from Lano Furniture is a combination of quality, design, and, above all, comfort
At Lano Furniture, we focus primarily on quality. We are well aware that the material used for children's beds or cot beds is fundamental. It should be durable while guaranteeing proper support for the little one. That is why our beds for boys and girls are made of the highest quality pine wood. In addition, at Lano Furniture, we offer the possibility to choose the size of the children's bed, its colour, and we offer a service to deliver and assemble the bed in your home. Don't hesitate and choose the best option - the PEDRO children's bed from Lano Furniture. A high-quality children's bed is an investment that will certainly pay off. By ensuring your child has a proper sleep, you are taking care of their health and well-being. Trust in Lano Furniture's quality, and we'll guarantee the rest.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of PEDRO, marked on the drawing beside ➔

Discover the PEDRO Montessori floor bed for children
Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | single bed |
| Model | PEDRO |
| Number of users | 1 |
| Colour | graphite |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x180 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 188 |
| Bed width | 87 |
| Bed height | 45 cm |
| Barrier | vertical fixed included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 180 |
| Mattress width | 80 |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | The product comes in one package |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety declaration |
| Bed size | 80x180 |
| Bed colour | Graphite |
| Child's age | Beds for 2 and 3 year olds |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12183, 10459, 13559, 10774, 13535, 10417, 10539, 10572, 13547 |
Safety
Get a 60 lei discount on your shopping
