MATI 140x200 grey Montessori floor bed for children Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with MATI:
- ensures safety With ship-like guard rails, it provides a sense of security.
- supports a step towards adulthood Inspires independent sleep, fostering self-reliance.
- brings freshness Natural pine wood brings a breath of bliss into the interior.
- transforms the room into paradise Has the right shapes and a comfortable mattress.
- is a hero Made from eco-friendly materials, it cares for health and the planet’s future.
- fits more The wide base allows twins to sleep together.

With the MATI 140x200 children's bed in grey, you will give your toddler happy and independently slept nights
How do you choose the first bed for a little one? Which factors are most important, and which don't significantly affect a child's better and healthier sleep? At Lano Furniture, we perfectly understand your concern for your beloved little one. We know that before choosing a floor cot bed, you've looked through hundreds of websites and shops to find the best model of low children's bed available on the market. We can assure you that you've come to the right place. Our approach to creating children's furniture focuses on functionality and the ability to adapt the bed for a child to their individual preferences. We create wooden cots with attention to the smallest details so that parents can be sure they're putting their child's sleep in the best hands. Check out our offer and pay special attention to the MATI bed model. We're sure your little one will love it.
Discover what's important and decide on the best first independent bed for your little one from Lano Furniture
You're facing one of the most important decisions so far — choosing your child's first independent bed. You want to analyse every aspect to make the best decision. In this way, a cot bed will have a positive impact on your little one's comfort and safety. There are a few things you simply can't forget when choosing the MATI bed for a two-year-old from Lano Furniture. First and foremost, pay attention to the sturdiness of the structure and the materials from which the children's bed with a guard rail is made. We created our children's cot bed from durable pine wood, so we have no doubt that it is also safe for the health of a little explorer. It is also important for the toddler bed to have appropriate dimensions, adapted to the child's height, as well as protective guard rails that prevent falls during sleep. Additionally, the design of the children's cot bed should match the child's preferences, which will encourage them to sleep independently. The MATI bed for a child that we have in our range definitely combines all these features. Your child will certainly accept this choice.

The MATI children's cot bed is a great choice to start the adventure of sleeping independently! We have it at Lano Furniture!
A good night's sleep is key to health and, especially, a child's proper development. The Martin pine wood bed is a piece of furniture that combines aesthetics, ergonomics and durability. At the same time, it provides optimal conditions for rest. The children's bed from Lano Furniture is not only durable, but also ecological, which is of great importance to many parents. The Martin single bed is also an excellent choice for hotels or guesthouses. Its simple design is perfect for children, but adults will also find it comfortable. Natural accents and a timeless design mean this model fits perfectly into various interior styles, from classic to modern. Choose the Martin pine bed and create a safe space where everyone will feel comfortable and at ease. Don't wait - your little one deserves the best.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of MATI, marked on the drawing beside ➔

Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | single bed |
| Model | MATI |
| Number of users | 1 |
| Colour | grey |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 140x200 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 208 |
| Bed width | 147 |
| Bed height | 45 cm |
| Weight | personalisation |
| Barrier | vertical fixed included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 200 |
| Mattress width | 140 |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | The product comes in one package |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety declaration |
| Bed size | 140x200 |
| Bed colour | Grey |
| Child's age | Beds for 2 and 3 year olds |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 14819, 14851, 14826, 14833, 14842, 14847, 14823, 14821, 14837 |
Safety
Get a 60 lei discount on your shopping
