BOGUŚ 80x180 olive green single children's tipi bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with BOGUŚ:
- enjoys a tribal touch Resembles a Native American tent in appearance.
- stimulates a child’s imagination Helps develop creativity and imagination.
- values durability Crafted from high-quality pine wood.
- likes to dress upIt can easily be decorated with stylish accessories.
- meets safety standards Gives parents confidence that they are choosing a quality product.
- values comfort Creates a cosy place for a child to sleep and play.
Odkryj łóżko BOGUŚ
Odkryj łóżko BOGUŚ
Check out the olive green BOGUŚ 80x180 tipi-style children's bed model from Lano Furniture for your toddler
The development of a child's imagination has a huge impact on their growth, self-confidence, and ability to cope with difficulties. But what if there was a Scandinavian-style bed that could brilliantly stimulate the creativity of young children? We present our unique bed model: BOGUŚ—the tipi-shaped bed from Lano Furniture. Its shape resembles an Indian tent. Be sure to check out the solutions that the tipi-shaped floor cot bed offers. Discover all the colour variants and order the assembly of your children's tipi bed at home.
The BOGUŚ 80x180 olive green tipi children's bed from Lano Furniture is a real treat for your little one
Want to see your child happily invent more and more new stories together with the tipi-shaped bed from Lano Furniture? There won't be a better opportunity to check if this model will work in your little one's room. The BOGUŚ tipi-shaped playpen made of pine wood has an unusual tent shape, and if you wish, you can easily dismantle the protective guard rail, thus creating a traditional bed model. Be bold with your decor and order the unique BOGUŚ tipi bed from Lano Furniture for your little one today.

Do you want to see how happily your child comes up with new stories with the wigwam-shaped bed from Lano Furniture? There will be no better opportunity to check if this model will work in your little one's room. The BOGUŚ tipi-shaped cot bed made of pine wood has the unusual shape of a tent, and if you wish, you can easily remove the safety railing, thus creating a traditional bed model. Dare to be a little crazy with the decor and order a unique BOGUŚ tipi bed from Lano Furniture for your little one today.
We want children to discover new things with interest and explore the world around them with joy. The BOGUŚ tipi cot bed will certainly help them with this! Fascinate your little one with fairy tales and travel together to a world of extraordinary adventures with the BOGUŚ children's tipi bed from Lano Furniture. You can be sure that instilling such curiosity in your child will help them find their way not only in nursery or preschool but also in later stages of growing up. We're convinced that the BOGUŚ tipi cot bed is a unique piece of furniture for your little one. In addition to the obvious visual advantages of our children's bed, this piece is made from high-quality pine wood. Our children's beds meet the most stringent standards, so you as a parent can be sure that you're choosing the best for your child. Dare to make changes in your child's room and give them a unique world of adventure with the BOGUŚ tipi-shaped bed from Lano Furniture.
Chcemy, by dziecko z zainteresowaniem odkrywało wszystko, co nowe i z radością poznawało otaczający je świat. Kojec BOGUŚ w kształcie tipi na pewno mu w tym pomoże! Zafascynuj malucha bajkowymi opowieściami i przenieście się razem w świat wyjątkowych przygód z dziecięcym łóżkiem tipi BOGUŚ od Lano Meble. Możesz być pewna, że zaszczepienie maluchowi takiej ciekawości świata pomoże mu się odnaleźć nie tylko w żłobku, czy przedszkolu, ale także na późniejszych etapach dorastania. Jesteśmy przekonani, że Kojec tipi BOGUŚ, to wyjątkowy mebel dla Twojego malucha. Oprócz oczywistych atutów wizualnych naszego łóżka dziecięcego, mebel ten wykonany został z wysokiej jakości drewna sosnowego. Nasze łóżka dziecięce spełniają najbardziej rygorystyczne normy, abyś jako rodzic miał pewność, że wybierasz dla swojej pociechy to, co najlepsze. Odważ się na zmiany w pokoju malucha i podaruj mu wyjątkowy świat przygód razem z łóżkiem w kształcie tipi BOGUŚ od Lano Meble.
Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of BOGUŚ, marked on the drawing beside ➔

Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | single bed |
| Model | BOGUŚ |
| Number of users | 1 |
| Colour | olive green |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x180 |
| Capacity | 100 kg |
| Length of bed | 188 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 137 cm |
| Weight | 33 kg |
| Barrier | vertical removable included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 180 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 80x180 |
| Bed colour | Olive |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12183, 10459, 13559, 10774, 13535, 10417, 10539, 10572, 13547 |
