ALEX 80x200 pine bunk bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with ALEX:
- stimulates creativity Gives a sense of play and adventure.
- a haven of comfort After a long day, perfect as a place for a moment of relaxation.
- safe and secure Features properly contoured guard rails.
- provides peace of mind for parentsEquipped with guardrails that prevent the child from falling out.
- tailored to youFeatures a universally mounted ladder L/R.
- makes tasks easierSimple assembly.
Pine ALEX 80x200 bunk bed – a real paradise on earth for children
The ALEX children's house bed is the realisation of every little one's dreams. It's a meticulously planned and carefully crafted structure that stimulates creativity and engages the senses. Its great durability and stability make it a piece of children's furniture that will be used without any issues for many years. We also guarantee that every child will be delighted to have it every day. At Lano Furniture, we place the greatest importance not only on the visual aspect but especially on the functionality of our children's beds. As a result, the ALEX house bunk bed provides not only comfortable sleep but also a safe place to store various small items. Under the ALEX children's bed, there are practical drawers that allow you to put away bedding, clothes, and numerous toys. You'll no longer have a problem with items scattered around the room. Now, there will always be a place for them.
Always a peaceful sleep for your little one – with the ALEX pine bunk bed
The ALEX house bunk bed is an excellent base for children and a haven after a long, tiring day at school. We must mention the complete protection that this structure provides. The ALEX children's bed's ladder has appropriately profiled rungs that ensure you can get on and off the bed safely. All the boards mounted in the frame prevent you from falling out of bed and guarantee complete peace of mind, even in the case of very restless little ones. The ALEX house children's bed has a style that you won't be able to pass by. And neither will any child. With its help, you can create a magical space that will have a positive impact on every child's development, well-being, and creativity. Every moment spent on the ALEX children's bed with a roof will be an unforgettable one. Don't be fooled by the charming character of the ALEX bunk bed. This is a fully functional and safe bed for two siblings. What's more, the structure in the form of a roof on the top of the bed can be used as a part of a cover.

Discover the practical drawers of the pine ALEX bunk bed
The entire structure of the ALEX children's canopy bed is incredibly simple to assemble, and anyone can handle it. But that's not all. The ALEX house bunk bed is a solution for the 21st century. Whether it's in a smaller or larger children's room, you'll certainly appreciate the practical drawers that the ALEX house bunk bed has. Additional space is always precious when it comes to children. The ALEX children's bed with drawers will fit whatever you want.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of ALEX, marked on the drawing beside ➔

Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed |
| Model | ALEX |
| Number of users | 2 |
| Colour | pine |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x200 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 208 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 217 cm |
| Weight | 70 kg |
| Barrier | included in the set, horizontal, fixed |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | yes |
| Mattress length | 200 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety declaration |
| Bed size | 80x200 |
| Bed colour | Pine |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Type of bed | Two-person bunk beds |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Thickness | 13769 |
| additional Drawers | 13739 |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12186, 10462, 13562, 10777, 13538, 10419, 10542, 10575, 13550 |
