GUCIO 80x160 pink children’s bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with GUCIO:
- likes to change for you Can be adapted to your preferences.
- doesn’t like to be ordinary Stands out with an extraordinary look.
- aims high High guard rails protect the child from falling.
- takes care of sleep You can buy it with a mattress or purchase the mattress separately.
- is colourful like a bird Available in many colours.
- transforms a child’s room It serves as a wonderful detail in a child’s bedroom.
Let the pink GUCIO 80x160 children's bed transform your preschooler's bedroom
While a child's room can be decorated in many ways, one element is essential: a functional children's bed. See if the GUCIO model from Lano Furniture will be a good choice for your child. As a parent, you certainly have your own vision of what the perfect children's bed should look like. You can freely configure the GUCIO model to best meet your expectations. You can change its external dimensions and even the look of the bottom part of the furniture, which can (but doesn't have to) be equipped with spacious drawers. It's up to you what the GUCIO bed in your child's room will look like.
How to functionally plan a space with a pink GUCIO children's bed?
We make every effort to ensure that our furniture not only delights with its unusual appearance but is also 100% safe for children. For this reason, we have developed a special structure for the GUCIO bed with high guard rails that effectively protect against falling. The material from which the frame is made is also not a threat to the child – it is pine wood covered with non-toxic paints and varnishes. Although the bed attracts the most attention, the mattress guarantees a good night's sleep. A well-fitting one will provide support for the child's spine and thus effective rest. You can buy the GUCIO children's bed as an option with a mattress included in the set or choose one separately – depending on what suits you best.

Give your child's bedroom a unique atmosphere with the pink GUCIO bed from Lano Furniture!
Maybe you don't just need a bed, but a complete set of furnishings for a children's room. In that case, it's worth trusting the experts in this field, which is Lano Furniture. In our store, we have gathered a wide selection of products you can use to furnish a beautiful and functional interior from A to Z. Check out what the Lano Furniture children's furniture offer has in store for you.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of GUCIO, marked on the drawing beside ➔

Discover the GUCIO single children's bed
Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | single bed |
| Model | GUCIO |
| Number of users | 1 |
| Colour | pink |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x160 |
| Capacity | 100 kg |
| Length of bed | 168 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 75 cm |
| Weight | 37 kg |
| Barrier | vertical removable included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 160 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety declaration |
| Bed size | 80x160 |
| Bed colour | Pink |
| Child's age | Beds for 2 and 3 year olds |
| Type of bed | Single-person low beds |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Thickness | 13769 |
| additional Drawers | 13739 |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12181, 10457, 14827, 10772, 14843, 3753, 10537, 10570, 14838 |
