ERGO 80x160 pink children’s bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with ERGO:
- stylish and chic Choice of lacquer to match your interior.
- ERGOnomic We help you adjust the bed to your little one.
- dreams like preschoolers Looks magical in any interior.
- cares for you and your children It is coated with safe lacquers.
- gives you choice You can choose the right mattress for it.
- an investment for years It will serve you well for many years.
Get to know the pink ERGO 80x160 children's bed! A piece of furniture that will transform any child's room
As your little one grows, the problem of changing their bed arises. After all, a preschooler has completely different needs than a child who attends a nursery. We want to help you choose the most suitable children's bed to match your child's needs. Learn about all the features of our ERGO model and opt for the highest quality hidden in this classic product. The best choice for your child also takes their tastes and preferences into account. Whether you're looking for a bed for a girl or a bed for a boy, the ERGO model is a sensational choice. The frame, made entirely of pine wood and coated with a child-safe lacquer, will fit perfectly into any decor in a child's room. Our ERGO children's bed looks more grown-up, and your preschooler will surely feel that you no longer treat them like a "little one".
The practical ERGO pink children's bed with versatile use
As a responsible and caring parent, you're surely aware of how important it is for your child to have a proper night's sleep. It doesn't only help with regeneration but also strengthens the immune system and supports proper brain development. Choosing the right mattress for the ERGO children's bed is a really simple task. At Lano Furniture, you can fit the size and firmness of the mattress yourself. We are convinced that you'll choose the best for your beloved child, guaranteeing them a good night's sleep. We are aware of how demanding our customers are. After all, choosing the right children's bed for a girl or a boy is no easy feat. You should not only pay attention to safety issues but also to whether the child will like the bed you choose. You don't have to worry. As Lano Furniture, we have ensured the highest quality of the pine wood that we used to make the ERGO children's bed. On top of that, the FLEX mattress base will guarantee that the mattress is positioned correctly. We have no doubt that a children's bed is a fundamental piece of furniture for this little explorer's room.

The pink ERGO children's bed – a unique piece of furniture for your little one
You love your child and always want to give them the best. You make sure they never lack a warm meal and are warmly dressed on cold days. Take care of their good sleep and proper development, too, by choosing the ERGO children's bed. Well-chosen furniture for a child's room is an investment for years, and you will be sure that you have done everything in your power to keep them safe.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of ERGO, marked on the drawing beside ➔

Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | single bed |
| Model | ERGO |
| Number of users | 1 |
| Colour | pink |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x160 |
| Capacity | 100 kg |
| Length of bed | 168 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 66 cm |
| Weight | 38 kg |
| Barrier | included in the set, horizontal, fixed |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 160 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety declaration |
| Bed size | 80x160 |
| Bed colour | Pink |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Type of bed | Single-person low beds |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Thickness | 13769 |
| additional Drawers | 13739 |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12181, 10457, 14827, 10772, 14843, 3753, 10537, 10570, 14838 |
