AMELKA 80x160 cashmere double pull-out bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with AMELKA:
- full of surprises Multifunctional with an additional mattress.
- friendly to others Allows two people to stay overnight.
- tests are no problem Comes with all necessary certifications.
- provides a sense of securityEquipped with extra safety rails to prevent the child from falling out of bed.
- comfort comes in pairsGet the perfect mattress to complement it.
- made for youCheck out additional options available with delivery.
Choose the cashmere AMELKA 80x160 children's bed and organize a sleepover in your child's room
If your child loves inviting cousins or friends over for a big sleepover, you'll definitely need additional sleeping space in their room. With the AMELKA children's bed, it'll be even more fun! Here's everything you need to know about this multi-functional children's bed. We've already suggested the first idea for using the AMELKA two-person children's bed: a comfortable place for your child's guests to sleep over. This solution is also worth considering if you're furnishing a children's room for two children, and the small space prevents you from fitting a second, separate bed. You just need to use a comfortable mattress on each platform, and everyone will get a great night's sleep, even with everyday use and not just for special occasions.
What will you hide in the extra drawers under the AMELKA cashmere children's bed?
Although there's a wardrobe or a separate dressing room in the children's room, you definitely won't mind the extra storage space – especially in a small room. This two-person children's bed features two pull-out drawers. What will you store in them? Things you want to have close at hand – for example, extra pillows or a warm blanket to cover your child on a cool night. However, the design of the AMELKA bed is not only appealing because of the pull-out lower platform where a second child can sleep. The structure was also planned with the child's maximum safety in mind. The main bed is surrounded by a high guard rail, thanks to which your little one will definitely not roll onto the person sleeping below. Both sleeping levels are, in turn, positioned so low that a possible fall to the ground will not be painful – if you decide to remove the side rungs for an older child.

More than just the cashmere AMELKA 80x160 children's bed – what else can you buy at the Lano Furniture store?
Only a properly chosen duo - the children's bed and mattress - will create the optimal conditions for effective rest in the children's room. Luckily, you will find everything you need in one place: our Lano Furniture store. Explore our range of children's furniture and consider the additional options available for delivery. We are sure that both children and their parents will be happy with their purchases from us!

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of AMELKA, marked on the drawing beside ➔

Discover the AMELKA double trundle bed
Discover the AMELKA double trundle bed
Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | AMELKA |
| Number of users | 2 |
| Colour | cashmere |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x160 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 168 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 75 cm |
| Weight | 40 kg |
| Barrier | vertical removable included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 160 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 150 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 80x160 |
| Bed colour | Cashmere |
| Child's age | Beds for 2 and 3 year olds |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Thickness | 13768 |
| Mattress load capacity | 12180, 10434, 10751, 10477, 10394 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12180, 10434, 10751, 10477, 10394 |
| additional Drawers | 13740 |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12181, 10457, 14827, 10772, 14843, 3753, 10537, 10570, 14838 |
