MOON 80x180 graphite children's house loft bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with MOON:
- brings forest magic Made of pine wood, like your private forest in the room.
- reaches for the stars The mezzanine puts the sky within your reach.
- protects you 100% The guard rails become the guardians of your dreams.
- builds creativity Knows how to take care of secret bases and fortresses thanks to the space below the bed.
- has its own style Designed by experienced people.
- like your own Mount Everest The profiled ladder encourages conquering peaks.

Let your child discover the unique graphite MOON 80x180 loft bed from Lano Furniture
We have no doubt that every day you want to take care of the well-being of your little explorer. You provide them with healthy meals, appropriate clothes for all weather, and also ensure their safety. Equally important in a child's growth should be the choice of the right bed for them. We want to help you make sure your little one has the highest quality children's bed that will encourage proper rest. That's why at Lano Furniture, we created the unique MOON bed. The loft bed from our range ensures safety and supports a child's proper development. The solid construction and fairy-tale design of this bed with a roof stimulate the imagination and creativity of little ones. Learn about all the advantages of our MOON bed and make it a part of your little one's room as soon as possible. Check out what this exceptional piece of furniture from Lano Furniture has to offer now.
Highest quality components, masterful workmanship – the blue MOON bunk bed
When you're looking for a children's bed for your little one, you pay attention to a few key issues. First and foremost, a house bed on a mezzanine should be made from high-quality materials. At the same time, it is also important that it looks good in your child's room in combination with the other furnishings. Traditional materials used to produce the bed, such as pine wood, give you the certainty that the bunk bed from Lano Furniture will last for many years, remaining in excellent condition. Our suggestion is, of course, the MOON bed, which is placed on a mezzanine. It has a well-contoured ladder, so your little one can easily get on and off the mezzanine bed without your help. In addition, it also has guard rails that ensure their safety not only during the day but also at night when they are fast asleep. Discover all the superpowers of our MOON children's bed and opt for the proven quality from Lano Furniture.

The MOON children's bed will fit perfectly in any room
You already know how many benefits our MOON loft bed brings to a child's room. In addition to providing comfort and safety for your child, this house bed has many practical features. The loft, which serves as a sleeping area, saves valuable space in the room. This is an ideal solution, especially when the child's room is small. In such a case, you can easily find a place for playtime under the loft. Our children's bed will also work well in larger rooms. At Lano Furniture, we combine timeless design with exceptional durability in the MOON loft bed. Your little one's peaceful sleep is within your reach with the unique bunk bed from Lano Furniture.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of MOON, marked on the drawing beside ➔

Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed na antresoli |
| Model | MOON |
| Number of users | 1 |
| Colour | graphite |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x180 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 188 |
| Bed width | 87 |
| Bed height | 224 cm |
| Barrier | not applicable |
| Bed ladder | sloping ladder |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 180 |
| Mattress width | 80 |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in two packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety declaration |
| Bed size | 80x180 |
| Bed colour | Graphite |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12183, 10459, 13559, 10774, 13535, 10417, 10539, 10572, 13547 |
Safety
Get a 60 lei discount on your shopping
