OTYLIA 80x160 blue loft bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with OTYLIA:
- tailored to you Comes with a universally mounted L/R ladder.
- values quality Made from the highest quality pine wood.
- functional The mezzanine is a perfect place for sleeping or playing.
- prefers comfortable sleep It allows for the choice of mattress type and size.
- fits everywhere Its design is universal and will fit into various interior styles.
- easy to assemble It is easy to assemble and comes with instructions.
A modern choice for a child's room – the blue OTYLIA 80x160 bunk bed from Lano Furniture
A child is the most important. That's why it's worth getting the best possible children's bed. We offer the highest quality furniture made from premium materials. The OTYLIA bunk bed is a very interesting loft bed structure—but is it worth choosing such a piece of furniture for a child's bedroom? The OTYLIA bunk bed has free space under the frame. A sleeping mattress can be placed on the top. Is it worth choosing? The OTYLIA bed for a boy or a girl is characterised by its solid craftsmanship. We used the highest quality pine wood and a birch FLEX-type slat frame for the mattress in its production. The wooden rails ensure safety—they are durable and appropriately high. A loft bed requires a ladder. One is included in the set. The wooden ladder can be placed on either side to set the entrance.
The blue OTYLIA 80x160 loft bed – what kind of mattress should you choose for a child?
A good mattress for a child's bed is essential when furnishing a child's bedroom. The OTYLIA children's bed allows you to choose this element quite freely. Even during the configuration of your order, we allow you to purchase a mattress of your choice. You can choose its type and size. The OTYLIA mezzanine bed will therefore be perfectly tailored to your child!

Solid ladder, structure, and railings – the blue OTYLIA bed is a safe choice for your child
The OTYLIA bunk bed will make your child's room look magical and distinctive. All you need to do is choose the right sleeping mattress. Even though it is a loft bed, it is completely safe. This is all thanks to the solid construction and wooden railings. Even younger children are safe in the OTYLIA bunk bed. It's the perfect choice for a child's room!

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of OTYLIA, marked on the drawing beside ➔

For increased stability, we recommend fixing mezzanine-type beds to the wall*
* The additional assembly service does not include wall-mounting the bed
Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | loft bed |
| Model | OTYLIA |
| Number of users | 1 |
| Colour | blue |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x160 |
| Capacity | 100 kg |
| Length of bed | 168 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 227 cm |
| Weight | 39 kg |
| Barrier | not applicable |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 160 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety declaration |
| Bed size | 80x160 |
| Bed colour | Blue |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Type of bed | Loft beds |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12181, 10457, 14827, 10772, 14843, 3753, 10537, 10570, 14838 |
Safety
Get a 60 lei discount on your shopping
