PAPI 90x190 pine children's house bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with PAPI:
- is durable The use of pine wood guarantees its durability.
- like something from a fairy tale Delights with its beautiful, storybook design.
- likes guests Features a pull-out sleeping area.
- loves order Its two large drawers help keep the room tidy.
- is safe It has wooden guard rails and rounded corners.
- is well thought-out It was designed with comfort and safety in mind.

The pine PAPI 90x190 house children's bed is a great option for your darling's room
Meet the charming, functional, and safe PAPI children's house bed. It's a childhood companion that was designed with your child's comfortable rest in mind. A huge advantage is its beautiful shape, which brings a smile to the faces of not only children but also parents. It's also full of practical solutions that you're sure to appreciate. We present the one-of-a-kind PAPI children's house bed. It's a piece of furniture made with attention to every detail. Its design is eye-catching, and it's impossible to pass by without a second glance. It provides great fun for children not only while they sleep but also during playtime.
Solid support at all times of the day and night with the pine PAPI children's house bed from Lano Furniture
Let's talk about an extremely important issue – safety. This is our main concern when buying a bed. The piece of furniture presented here, the PAPI house bed for children, is a leader in safety. Created from pine wood, it has safety guard rails that protect your child day and night. All the corners of the bed are rounded, which prevents accidental skin abrasions. In addition, all the boards are varnished with paints that are 100% safe for health. This makes the PAPI house bed for children extremely safe. You have a guarantee that this is a piece of furniture for many years.

How to create a unique room for a toddler? It's simple with the pine PAPI 90x190 children's house bed from Lano Furniture
Despite its charming design, the PAPI children's house bed has a rather simple structure that will fit into any style of children's room. This is a great advantage. Even if you are planning to redecorate the room, you can be sure that this bed will fit perfectly into the framework of any arrangement. Choose the PAPI children's house bed and you will see that your child will never have a problem falling asleep again. With it, you will create a fairy-tale and extremely cosy setting in the children's room. There are many reasons to be tempted by the PAPI children's house bed. First and foremost, it provides great functionality. The bed has a pull-out bed, which allows a parent to stay close to their little one if needed. It is also a second, comfortable place to sleep for siblings. This compact solution saves a lot of space. But that's not all. The PAPI children's house bed can also have two large, spacious drawers that fit under the bed base. Thanks to them, you can store various small items, which will finally bring order.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of PAPI, marked on the drawing beside ➔

Discover the PAPI house bed for children
Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | PAPI |
| Number of users | 2 |
| Colour | pine |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x190 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 194 cm |
| Bed width | 96 cm |
| Bed height | 158 cm |
| Weight | 52 kg |
| Barrier | vertical removable included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 190 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 180 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 90 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety declaration |
| Bed size | 90x190 |
| Bed colour | Pine |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Type of bed | Two-person low beds |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Thickness | 13768 |
| Mattress load capacity | 12189, 10443, 10762, 10486, 10403 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12189, 10443, 10762, 10486, 10403 |
| additional Drawers | 13740 |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12190, 10466, 13564, 10781, 13540, 10423, 10546, 10579, 13552 |
Safety
Get a 60 lei discount on your shopping
