KAJA 90x180 white bunk bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with KAJA:
- is surprising An excellent alternative to two single beds.
- adapts to you Can be adjusted to the age and needs of children.
- a real organiser Pull-out drawers provide storage space.
- loves nature It is made from natural pine wood.
- transforms the space It adds charm to a child’s room.
- strong as a lioness Its solid construction is resistant to loads.
What kind of room is the white KAJA 90x180 bunk bed with a guard rail suitable for?
The KAJA low bunk bed is an alternative to two single beds and a standard high bunk bed. It takes up very little space, and the area above the furniture can be used to install shelves, decorations, or lighting. It's an ideal option for siblings in a room where every square metre is especially valuable. We designed the KAJA bunk bed to serve your children for a long time. You can choose the option with a rail available in different variants. A full rail is great for the youngest children. A short one, on the other hand, is an excellent choice for slightly older children. For older kids and teenagers, you can completely remove the rail. This is the KAJA bed for siblings that you won't need or want to change.
White KAJA pull-out children's bed with drawers – extra space for toys and bedding
For the KAJA low bunk bed to be even more functional, opt for pull-out drawers. This is extra space for storing clothes, toys, and bedding. The drawers are spacious and work independently of each other, so each sibling can have their own. The KAJA low bunk bed is made of natural pine wood. This material is extremely solid and has a high mechanical resistance. The structure of the KAJA pull-out bed is durable and handles small and large loads very well, which means your children will use it for many years to come.

What mattresses will be best for your children for the white KAJA 90x180 pull-out bed?
At Lano Furniture, we focus on maximally satisfying the needs of our small and large customers. In our store, you can equip the KAJA bunk bed with mattresses of different firmness levels. To make your decision easier about choosing the right sleeping mattress, use the tab: HOW TO CHOOSE A MATTRESS or contact our specialists.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of KAJA, marked on the drawing beside ➔

Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | KAJA |
| Number of users | 2 |
| Colour | white |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x180 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 188 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 96 cm |
| Weight | 39 kg |
| Barrier | included, vertical, optional |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 180 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 170 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 90 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety declaration |
| Bed size | 90x180 |
| Bed colour | White |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Type of bed | Two-person low beds |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Size | 15238, 13760, 13761, 13762, 13763 |
| Thickness | 13768 |
| Mattress load capacity | 12188, 10442, 10761, 10485, 10402 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12188, 10442, 10761, 10485, 10402 |
| additional Barrier | 14983, 13731, 13732, 13733, 13734 |
| additional Drawers | 13740 |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12189, 10465, 13563, 10780, 13539, 10422, 10545, 10578, 13551 |
