DANIEL 80x190 cashmere double pull-out bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with DANIEL:
- cares for your child’s safety Equipped with guard rails ensuring safety during sleep.
- stands out for originality Fits perfectly into both a boy’s and a girl’s bedroom.
- aims to be a star Popular for its versatility and functionality.
- hides all treasures It has drawers that help keep the child’s room tidy.
- is hospitable An additional sleeping space provides a comfortable option for guests.
- comfort is its middle name A FLEX birch slat frame ensures the highest sleeping comfort.
A transporter to the land of dreams, a stylish double cashmere CRIS 90x180 bed
The DANIEL bunk bed is the perfect choice for a child. This model adds a unique atmosphere, is excellently made and functional—we've taken care of even the smallest details. In our DANIEL two-person bed, the second mattress simply pulls out. The children's room will gain a lot with a piece of furniture like this. DANIEL is also a bed with drawers—we've even used solid wooden rails. This option looks original and will definitely fit into a boy's or a girl's bedroom. Many elements can also be configured. It's definitely worth noting that we made the DANIEL children's bed from solid pine wood. It has rails to ensure your child's safety. Additionally, it's a bed with drawers, where you can store things like toys or simply pillows, bedding, and a duvet. We've used a FLEX-type birch slat frame here. This guarantees the highest level of comfort for your child.
The DANIEL 80x190 cashmere bunk bed – you decide what mattresses are best for your children
When you buy the DANIEL bunk bed, we allow for a fairly free configuration of both mattresses. First and foremost, you can choose the type and size. This means you can fit the bed to your child perfectly. The children's room will be the perfect place for rest when you choose the mattresses appropriately. It is worth noting that you can choose two different types for the top and bottom. It's a two-person bed that has an extra sleeping space that pulls out from the side of the furniture.

You can choose drawers for your cashmere DANIEL children's bed
Very important features of the DANIEL bunk bed are its wide configuration options, wooden railings and drawers. This model can be perfectly adapted for your child or children. It is worth noting that the DANIEL pull-out children's bed has everything you could need. The presence of drawers and the top and bottom mattresses can be configured. The DANIEL bunk bed is so popular for this reason.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of DANIEL, marked on the drawing beside ➔

Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | DANIEL |
| Number of users | 2 |
| Colour | cashmere |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x190 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 198 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 85 cm |
| Weight | 45 kg |
| Barrier | included in the set, horizontal, fixed |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 190 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 180 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 80 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 80x190 |
| Bed colour | Cashmere |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Thickness | 13768 |
| Mattress load capacity | 12183, 10437, 10754, 10480, 10397 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12183, 10437, 10754, 10480, 10397 |
| additional Drawers | 13740 |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12185, 10461, 13561, 10776, 13537, 10418, 10541, 10574, 13549 |
