ADAŚ 80x190 cashmere bunk bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with ADAŚ:
- it is functional Adapted to the user’s needs.
- ensures a peaceful and comfortable sleep A mattress matched to individual needs.
- made of 100% pine wood Provides stability and durability of the structure.
- allergies are no worryIt has antistatic properties.
- has a treasure hideawayPractical drawers at the bottom of the bed.
- tailored to youFeatures a universally mountable ladder L/R.
Do you love classic interior arrangements? Complete it with the cashmere ADAŚ 80x190 bunk bed from Lano Furniture/h2>
The ADAŚ bunk bed is every child's dream come true. Not only does it look fantastic, but it's also a completely functional piece of furniture. Most importantly, however, it ensures a peaceful and comfortable night's sleep. With its customisation options, you can perfectly adapt it to the character and size of a child's room. Find out more about the ADAŚ bunk bed and see why your child has to have it. Children are constantly on the move. If you have two little ones, you know exactly what we mean. To ensure a high level of safety and comfort, it's worth only buying furniture that provides this. The ADAŚ bunk bed, complete with a comfortable mattress chosen to suit the children's needs and age, will help them sleep soundly all night long and wake up in the morning full of positive energy.
The ADAŚ cashmere bunk bed guarantees the health and safety of your little ones
The ADAŚ bunk bed fits these requirements perfectly. It is made from 100% pine wood and has safe guard rails and a comfortable ladder. The ADAŚ bunk bed will stand the test of time. Wood is also a great material for allergy sufferers – it has antistatic properties (it doesn't attract dust). The wooden planks that this piece of furniture is made from are pleasant to the touch for little hands. They give the room a cosy, calming atmosphere in which every little one will feel at ease. The wooden elements are painted with health-safe paints. The ADAŚ bunk bed with drawers guarantees not only a comfortable and peaceful rest but also has beautiful aesthetic qualities. The practical drawers at the bottom of the bed can be used to store treasures, household textiles, and other bits and bobs. The practical wooden guard rails are also noteworthy, as they protect the child from falling out and give parents peace of mind. The wooden ladder is appropriately profiled and provides easy access to the top bunk.

Personalise the cashmere ADAŚ bunk bed and order today! Your children's bedroom will become a magical place
What sets the ADAŚ bunk bed from Lano Furniture apart from others is the possibility of individual customisation. You can freely configure this piece of furniture, letting your imagination run wild, or match it perfectly to the character of the children's room. You can decide for yourself whether the bed will be left or right-sided. The ADAŚ bunk bed is a piece of furniture that your child will fall in love with and that will perfectly fit into the interior of the children's room.
Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of ADAŚ, marked on the drawing beside ➔

Increased clearance in Lano bunk beds - more space for your child's freedom and safety
In the context of children's beds, and especially bunk beds, increased clearance refers to the space between the bottom and top sleeping decks. It is a key element that provides the right amount of space for a child sleeping on the lower level. An optimal extra clearance in bunk beds guarantees that the child has enough headroom, which improves comfort and reduces the risk of bumping their head when getting up. In loft beds, an increased clearance increases the amount of space under the bed, which is often used for storage or simply makes cleaning easier. In both cases, an increased clearance is the key to comfort, functionality and safety.
Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed |
| Model | ADAŚ |
| Number of users | 2 |
| Colour | cashmere |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x190 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 198 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 164 cm |
| Weight | 65 kg |
| Barrier | included horizontal removable |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | yes |
| Mattress length | 190 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 80x190 |
| Bed colour | Cashmere |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Thickness | 13769 |
| Firmness | 13738 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13726 |
| additional Drawers | 13739 |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12185, 10461, 13561, 10776, 13537, 10418, 10541, 10574, 13549 |
Safety
Get a 60 lei discount on your shopping
