BOSTON 80x180 white bunk bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with BOSTON:
- likes to change Can be separated into two individual beds.
- is classic Features timeless spindle rails.
- is safe A lower sleeping level, ideal for a toddler.
- has magical powers Makes the child eager to sleep alone.
- is cosy Makes you want to jump right in.
- guards dreams With it, even the darkness is not frightening.

There's nothing better for siblings than the BOSTON 80x180 bunk bed in white from Lano Furniture
How do you furnish a room for siblings without cluttering it? And at the same time, give each child their own space? The perfect solution is the BOSTON bunk bed. This is a new model of children's bed that you'll find in the Lano Furniture range. The BOSTON was designed with two children in mind, offering them a comfortable place to sleep and play every day. The solid structure, for which we've chosen high-quality materials, makes these pine bunk beds an investment for years to come. Find out why it's worth taking an interest in this particular model—it might be a bullseye. Forget about arguments or disagreements over who gets which bed. From now on, the children will have their own spaces where they can always relax. Want to know all the advantages of the BOSTON bed for siblings? See why you should choose it!
Two sleeping levels in one BOSTON white bed for siblings – you can find that at Lano Furniture
Your children have slept in separate beds until now, but the room layout wasn't functional enough? Unfortunately, that solution didn't work out? That's no surprise. The BOSTON white bunk bed is the perfect solution. This sensational model has been designed in such a way that you can make maximum use of the space available in the room. Additionally, it has baluster rungs, which protect the child from falling out while sleeping and playing. What's more, the lower sleeping deck allows for easy access for a parent to this part of the bed, while the child can easily get onto their sleeping deck. If the children are not necessarily keen on sleeping in a bunk bed, you can separate this BOSTON bunk bed for two siblings into two separate sleeping decks. Decide together and enjoy a solution tailored to your family. See for yourself how pleasant our BOSTON bed for a children's room is to use. Create a space where your children will play together and build bonds. Go for the practical BOSTON bunk bed and forget about arguments or misunderstandings.

Discover how safe and reliable the white BOSTON sibling bed from Lano Furniture is
When choosing a bunk bed for siblings, you pay attention not only to the appearance, but most of all to the quality of the workmanship. You can rest assured. The BOSTON from Lano Furniture model was created from natural pine wood, which is characterised by exceptional durability and resistance to damage. This material can withstand many years of intensive use. In addition, all edges of the bunk bed for two siblings have been carefully rounded to prevent possible injuries. The stable construction and additional safety railings make sleeping and playing completely safe. Choose the right mattress for your child and see how our bunk bed with the option of separating it into two individual beds, BOSTON, will work in your home. Your children will thank you for it!

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of BOSTON, marked on the drawing beside ➔

Discover the BOSTON bunk bed
Discover the BOSTON bunk bed
Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed |
| Model | BOSTON |
| Number of users | 2 |
| Colour | white |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80x180 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 188 cm |
| Bed width | 87 cm |
| Bed height | 130 cm |
| Barrier | vertical fixed included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | yes |
| Mattress length | 180 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | PN-EN 747-1 +A1:2015-08PN-EN, REACH, FSC, Oświadczenie bezpieczeństwa |
| Bed size | 80x180 |
| Bed colour | White |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Ilość materacy | 2 |
| ID materacy | 12183, 10459, 13559, 10774, 13535, 10417, 10539, 10572, 13547 |
