VOLINI 80x180 medium-firm 11 cm thermoelastic mattress with foam Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the VOLINI mattress:
- values functionality It has two user sides.
- knows children's needs It adapts perfectly to the user's needs.
- loves cleanliness It's equipped with a zipped cover that can be removed and washed.
- is very durable It retains its properties for many years.
What does the choice of the VOLINI 80x180 children's mattress determine?
The VOLINI mattress provides the spine with support during sleep and allows the muscles that hold it in place to relax. That is why, after a night spent on a properly chosen mattress, you feel so good and free from back pain. Discover why it is worth choosing the VOLINI children’s mattress to give your child the quality of sleep they need for healthy development.
How does thermoelastic foam work in the VOLINI 80x180 children's sleeping mattress?
The VOLINI thermoelastic foam sleeping mattress reacts to the warmth of the human body. As its surface heats up, it gradually gives way in specific places, allowing you to assume a comfortable sleeping position. This is why thermoelastic foam mattresses are a good choice for people with different preferences. They adapt maximally to the user's needs, even if they are still growing, and at a rapid pace.

VOLINI 80x180 children's sleeping mattress – key advantages
The double-sided design of the VOLINI mattress allows it to be used on both sides. This prevents permanent deformation, ensuring it serves its purpose for longer than usual. Also noteworthy is the cover made of a soft, breathable fabric that provides optimal sleeping comfort. This fabric is also easy to keep clean, as it can be machine washed. At Lano Meble, you will find beautiful and functional children’s beds, which you can purchase together with the VOLINI sleeping mattress to create a comfortable sleeping space for your little one. And if the bedroom is already furnished, you can simply buy the VOLINI mattress on its own.

Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Foam mattresses |
| Mattress material | Hybrid |
| Firmness of the mattress | Medium-firm mattresses |
| Mattress thickness | 11 cm |
| Age of user | Mattresses for children aged 5-10 years |
| Certificates | OEKO-TEX, HYGIENE CERTIFICATE |
| Model | VOLINI |
| Type | foam mattress |
| Filling | Polyurethane foam T35 / high-resilience – 8 cm, Visco foam – 4 cm, Cover – 1 cm |
| Size | 80x180 |
| Thickness | 11 cm |
| Firmness | medium firm |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 70 kg |
| Mattress weight | 10-15 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes – up to 60 degrees |
| For whom? | child |
