VISCO 90x160 soft 11 cm thermoelastic mattress with foam Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the VISCO mattress:
- is beloved It is specially designed for children.
- it's not afraid of summer or winter It adapts to the conditions of every season.
- looks after sleep It helps to ensure a healthy sleep for your child.
- is reliable It is durable and hard-wearing.
The VISCO 90x160 foam mattress from Lano Furniture will look after your little one's peaceful sleep
Are you looking for the perfect children’s mattress? In that case, simply choose a foam mattress from Lano Furniture. We have crafted our children’s bed inserts from high-quality materials. What’s more, the VISCO foam mattress offers a range of features that will ensure your little one wakes up refreshed and full of energy. Try it out and forget about sleepless nights with your child.
Give your child the best and choose the VISCO 90x160 foam mattress from Lano Furniture
Don't worry in advance that finding the perfect mattress for your child's room will take you an eternity. At Lano Furniture, we have prepared the highest quality products for you. After all, you want your little one to have the best mattress that will ensure they get a good night's sleep. That's why the VISCO foam mattress will be a responsible choice for any parent.

Why is the VISCO 90x160 thermoelastic mattress from Lano Furniture a good choice?
Terms like thermoelastic or foam may not mean much to you. Even if, as a mum, you would like to know everything – that is unfortunately impossible. Fortunately, you have us – Lano Meble. The most important feature of the VISCO children’s mattress is its ability to adapt to conditions in every season. In summer it absorbs your child’s sweat, while in winter it supports proper thermoregulation. As a mum, you have no doubt already read more than one guide on how to support your child’s healthy development. One of the key elements is proper sleep. A foam mattress from Lano Meble can guarantee peaceful nights for your little one. Forget about morning grumbles and enjoy restful nights thanks to the right sleeping mattress. Raising a child is very hard and demanding work. After all, every day you make sure they have the very best. Do you also want your child to sleep well every night? Invest in a better sleeping mattress for your child. You will see for yourself that when it comes to making good choices, you are unbeatable.

Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Foam mattresses |
| Mattress material | Hybrid |
| Firmness of the mattress | Soft mattresses |
| Mattress thickness | 11 cm |
| Age of user | Mattresses for children aged 0-5 years |
| Certificates | OEKO-TEX, HYGIENE CERTIFICATE |
| Model | VISCO |
| Type | foam mattress |
| Filling | Polyurethane foam T25 – 8 cm, VISCO foam – 2 cm, Cover – 1 cm |
| Size | 90x160 |
| Thickness | 11 cm |
| Firmness | soft |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 40 kg |
| Mattress weight | 10-15 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes – up to 60 degrees |
| For whom? | child |
