TERMIC 70x160 soft 11 cm children's thermoelastic mattress with latex Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the TERMIC mattress:
- is a good investment It was designed with durability in mind.
- thinks about comfort It adapts perfectly to the curves of a child's body.
- safety is fundamental It contributes to your child's safe sleep.
- you won't get cold with it It looks after proper thermoregulation.
The TERMIC 70x160 foam mattress from Lano Furniture is quality in the best sense of the word
Are you looking for a sleeping mattress designed especially for your child? You are in the right place! At Lano Furniture, we make sure that our products provide children with healthy sleep and give parents the assurance of quality. That is exactly how the TERMIC mattress was created – it adapts to the natural curves of the body, allowing your little one to sleep peacefully without waking during the night.
Why will the TERMIC 70x160 foam mattress from Lano Furniture ensure your child a comfortable sleep?
A child's mattress should, above all, be breathable and durable. This is exactly what the foam used to produce the TERMIC mattress guarantees. We have made every effort to ensure that the technologies used to produce the mattress not only contribute to the child's sleeping comfort, but also allow for long-term use of our foam mattress.

Is the TERMIC 70x160 thermoelastic mattress for a little one a good solution from Lano Furniture?
You wake up to the sound of your little one crying or fussing. Whether your child wakes up rested and happy largely depends on a properly chosen sleeping mattress. The filling of the TERMIC mattress not only adapts perfectly to your child’s body but also helps prevent back pain or even pressure sores. You might think that at Lano Meble we exaggerate the advantages of our mattress. Nothing could be further from the truth. We simply show you the best mattress for your child’s health and safe sleep. We know you want your child to develop well and always wake up smiling. Our TERMIC thermoelastic mattress made of foam can guarantee just that. When your child is unwell, you take them to a specialist. Likewise, when you want to ensure them a peaceful sleep, you choose Lano Meble. Made from high-quality materials, the TERMIC mattress adapts perfectly to the curves of your little one’s body. In addition, it ensures proper temperature regulation, regardless of the season. Try it and match it to a children’s bed.

Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Foam mattresses |
| Mattress material | Hybrid |
| Firmness of the mattress | Soft mattresses |
| Mattress thickness | 11 cm |
| Age of user | Mattresses for children aged 2-5 years |
| Certificates | OEKO-TEX, HYGIENE CERTIFICATE |
| Model | TERMIC |
| Type | foam mattress |
| Filling | Polyurethane foam T25 – 5 cm, Latex foam – 2 cm, VISCO foam – 2 cm, Cover – 1 cm |
| Size | 70x160 |
| Thickness | 10 cm |
| Firmness | soft |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 40 kg |
| Mattress weight | 10-15 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes – up to 60 degrees |
| For whom? | child |
