SALLY 90x170 medium-firm 11 cm foam coconut thermoelastic mattress Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the SALLY mattress:
- prioritises comfort It ensures a deep sleep in comfortable conditions.
- will take care of your health It contributes to the effective regeneration of the body.
- values quality It is made of high-quality materials.
- not afraid of being flipped It can have its sides changed periodically.
Double-sided SALLY 90x170 mattress – double the joy of use
The SALLY mattress offers the possibility of choosing between two levels of mattress firmness, allowing the user to decide which side they prefer to sleep on, or to change it periodically. When buying a sleeping mattress online, we often have doubts about which option will be best for us. The double-sided SALLY mattress makes this task easier, as we can freely choose between a softer or firmer surface and decide which mattress to choose. Isn’t that the perfect solution?
Thermoelastic foam and a coconut mat – the recipe for a successful SALLY 90x170 mattress
The great success of the SALLY mattress lies in the innovative thermoelastic foam (VISCO), which has heat-sensitive properties. It absorbs heat and increases flexibility as the temperature rises. This allows it to adapt perfectly to individual body parts and their shape, while improving blood circulation, supporting the spine, and preventing bedsores. Another element worth noting is the coconut mat. Coconut is a material that is extremely breathable. Don't wait and choose a bed with a mattress that will improve your sleep comfort now.

What distinguishes the SALLY 90x170 polyurethane foam mattress?
A high-quality children’s mattress and adult mattress primarily guarantees deep sleep in comfortable conditions. It provides relaxation, rest and proper regeneration. Good sleep, in turn, is a guarantee of plenty of energy during the day. That is why it is important to choose solutions tailored to individual needs – those that ensure good spinal support, comfort and full convenience. The SALLY mattress fulfils this role perfectly. A medium-firm bed mattress made of resilient and durable polyurethane foam. On one side, it is finished with VISCO foam, while on the other with a coconut fibre mat, which is firmer. The whole is wrapped in a removable, soft and breathable mattress cover

Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Foam mattresses |
| Mattress material | Hybrid |
| Firmness of the mattress | Medium-firm mattresses |
| Mattress thickness | 11 cm |
| Age of user | Mattresses for children aged 5-10 years |
| Certificates | OEKO-TEX, HYGIENE CERTIFICATE |
| Model | SALLY |
| Type | foam mattress |
| Filling | Polyurethane foam T25 – 8 cm, Coconut fibre mat – 1 cm, VISCO foam – 2 cm |
| Size | 90x170 |
| Thickness | 11 cm |
| Firmness | medium firm |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 60 kg |
| Mattress weight | 10-15 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes – up to 60 degrees |
| For whom? | child |
