SALLY 70x150 medium-firm 11 cm foam coconut thermoelastic mattress Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the SALLY mattress:
- prioritises comfort It ensures a deep sleep in comfortable conditions.
- will take care of your health It contributes to the effective regeneration of the body.
- values quality It is made of high-quality materials.
- not afraid of being flipped It can have its sides changed periodically.
Thermoelastic foam and coconut mat – the recipe for a great SALLY 70x150 mattress
The source of the great success of the SALLY mattress is the innovative thermoelastic foam (VISCO), which has heat-responsive properties reacting to the warmth released by the body. It absorbs it and increases its elasticity as the temperature rises. This allows it to adapt perfectly to individual parts of the body and its shape, while improving blood circulation, supporting the spine and preventing bedsores. Another noteworthy element is the coconut mat. Coconut fibre is a material that is extremely breathable. Don’t wait – choose a bed with a mattress that will improve your sleeping comfort right away.
What distinguishes the SALLY 70x150 polyurethane foam mattress?
A high-quality children's mattress and adult mattress primarily guarantee a deep sleep in comfortable conditions. It provides relaxation, rest, and proper regeneration. Good sleep, in turn, guarantees a lot of energy throughout the day. Therefore, you should opt for solutions that are tailored to individual needs. Those that provide good spinal support, convenience, and complete comfort. The SALLY mattress is perfectly suited for this role. It is a medium-firm bed mattress made of flexible and durable polyurethane foam. On one side, it is finished with VISCO foam, while on the other, it has a coconut mat, which is firmer. The whole thing is covered by a removable, soft, and breathable mattress cover made of high-quality fabric, which ensures hygiene and airiness.

Double-sided SALLY 70x150 mattress – double the joy of use
The SALLY mattress offers the option of two levels of firmness, allowing the user to choose which side they prefer to sleep on, or to switch sides from time to time. When buying a mattress online, we often have doubts about which solution will be best for us. The double-sided SALLY mattress makes this decision easier, as you can freely choose between a softer or firmer surface and decide which mattress to choose. Isn’t that the perfect solution?

Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Foam mattresses |
| Mattress material | Hybrid |
| Firmness of the mattress | Medium-firm mattresses |
| Mattress thickness | 11 cm |
| Age of user | Mattresses for children aged 5-10 years |
| Certificates | OEKO-TEX, HYGIENE CERTIFICATE |
| Model | SALLY |
| Type | foam mattress |
| Filling | Polyurethane foam T25 – 8 cm, Coconut fibre mat – 1 cm, VISCO foam – 2 cm |
| Size | 70x150 |
| Thickness | 11 cm |
| Firmness | medium firm |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 60 kg |
| Mattress weight | 10-15 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes – up to 60 degrees |
| For whom? | child |
