SALLY 70x130 medium-firm 8 cm foam coconut thermoelastic mattress Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the SALLY mattress:
- prioritises comfort It ensures a deep sleep in comfortable conditions.
- will take care of your health It contributes to the effective regeneration of the body.
- values quality It is made of high-quality materials.
- not afraid of being flipped It can have its sides changed periodically.
The SALLY 70x130 polyurethane foam mattress – what makes it special?
A high-quality children’s mattress and adult mattress above all guarantees deep sleep in comfortable conditions. It provides relaxation, rest and proper regeneration. Good sleep, in turn, ensures plenty of energy throughout the day. It is therefore worth choosing solutions that are tailored to individual needs – those that provide good spinal support, comfort and full convenience. The SALLY mattress fulfils this role perfectly. It is a medium-firm bed mattress made of resilient and durable polyurethane foam. On one side it is finished with VISCO foam, while on the other with a coconut fibre mat, which is firmer. The whole is wrapped in a removable, soft and breathable mattress cover made of high-quality knit fabric, ensuring hygiene and breathability.
Double-sided SALLY 70x130 mattress – double the joy of use
The SALLY mattress offers the option of two different mattress firmness levels, allowing the user to choose which side they want to sleep on, or to change it periodically. When buying a sleeping mattress online, we often have doubts about which solution will be best for us. The double-sided SALLY mattress makes our task easier, as we can freely choose between a softer or a firmer surface and decide which mattress to choose. Isn't this an ideal solution?

Thermoelastic foam and a coconut mat – the recipe for a successful SALLY 70x130 mattress
The source of the great success of the SALLY mattress is the innovative thermoelastic foam (VISCO), which has heat-responsive properties that react to the warmth released by the body. It absorbs it and increases its flexibility as the temperature rises. This allows it to adapt perfectly to different parts and contours of the body, providing improved blood circulation, spinal support and protection against bedsores. Another element worth noting is the coconut fibre mat. Coconut is a material that is extremely breathable. Don’t wait – choose a bed with a mattress that will improve your sleeping comfort today.

Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Foam mattresses |
| Mattress material | Hybrid |
| Firmness of the mattress | Medium-firm mattresses |
| Mattress thickness | 8 cm |
| Age of user | Mattresses for children aged 5-10 years |
| Certificates | OEKO-TEX, HYGIENE CERTIFICATE |
| Model | SALLY |
| Type | foam mattress |
| Filling | Polyurethane foam T25 – 4 cm, Coconut fibre mat – 1 cm, VISCO foam – 2 cm, Cover – 1 cm |
| Size | 70x130 |
| Thickness | 8 cm |
| Firmness | medium firm |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 60 kg |
| Mattress weight | 10-15 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes – up to 60 degrees |
| For whom? | child |
