SALLY 100x180 medium-firm 8 cm foam coconut thermoelastic mattress Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the SALLY mattress:
- prioritises comfort It ensures a deep sleep in comfortable conditions.
- will take care of your health It contributes to the effective regeneration of the body.
- values quality It is made of high-quality materials.
- not afraid of being flipped It can have its sides changed periodically.
Thermoelastic foam and coconut mat – the recipe for a great SALLY 100x180 mattress
The source of the great success of the SALLY mattress is the innovative thermoelastic foam (VISCO), which has heat-responsive properties reacting to the warmth released by the body. It absorbs it and increases its elasticity as the temperature rises. This allows it to adapt perfectly to individual parts of the body and its shape, while improving blood circulation, supporting the spine and preventing bedsores. Another noteworthy element is the coconut mat. Coconut fibre is a material that is extremely breathable. Don’t wait – choose a bed with a mattress that will improve your sleeping comfort right away.
What distinguishes the SALLY 100x180 polyurethane foam mattress?
The great success of the SALLY mattress lies in the innovative thermoelastic foam (VISCO), which has heat-sensitive properties. It absorbs heat and increases flexibility as the temperature rises. This allows it to adapt perfectly to individual body parts and their shape, while improving blood circulation, supporting the spine, and preventing bedsores. Another element worth noting is the coconut mat. Coconut is a material that is extremely breathable. Don't wait and choose a bed with a mattress that will improve your sleep comfort now.

Double-sided SALLY 100x180 mattress – double the joy of use
The SALLY mattress offers the option of two levels of firmness, allowing the user to choose which side they prefer to sleep on, or to switch sides from time to time. When buying a mattress online, we often have doubts about which solution will be best for us. The double-sided SALLY mattress makes this decision easier, as you can freely choose between a softer or firmer surface and decide which mattress to choose. Isn’t that the perfect solution?

Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Foam mattresses |
| Mattress material | Hybrid |
| Firmness of the mattress | Medium-firm mattresses |
| Mattress thickness | 8 cm |
| Age of user | Mattresses for children aged 5-10 years |
| Certificates | OEKO-TEX, HYGIENE CERTIFICATE |
| Model | SALLY |
| Type | foam mattress |
| Filling | Polyurethane foam T25 – 4 cm, Coconut fibre mat – 1 cm, VISCO foam – 2 cm, Cover – 1 cm |
| Size | 100x180 |
| Thickness | 8 cm |
| Firmness | medium firm |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 60 kg |
| Mattress weight | 10-15 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes – up to 60 degrees |
| For whom? | child |
