PAPI 70x160 white children's house bed Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Explore the white house children's bed PAPI 70x160 from Lano Furniture - beautiful and functional
Explore the charming, functional and safe PAPI house children's bed. It is a childhood companion that has been designed with your child's comfortable rest in mind. Its great asset is its beautiful form, which brings a smile to the face not only for children but also for parents. It is also full of functional solutions that you will surely appreciate.
We present the unique PAPI house children's bed. It is a piece of furniture made with attention to every detail. Its design is eye-catching and you simply cannot pass it by indifferently. It provides a lot of fun for children not only while sleeping, but also during the day when playing.
.For one or two little ones - the white PAPI house children's bed
There are many reasons to be tempted by the PAPI house children's bed. Above all, it is the considerable functionality it provides. First and foremost, the bed has a <extendable sleeping area, so that a parent can keep watch beside their little one if necessary. It also provides a second, comfortable sleeping area for siblings.
Such a compact solution saves a lot of space. However, that's not all. The PAPI house children's bed also has two, large and capacious drawers that fit under the frame. Thanks to them, you will store various small items, so that order will finally prevail.
Safety and sturdiness - some of the many advantages of the white PAPI children's bed
Let's talk about an extremely important issue - safety. It is mainly what we are concerned about when we buy a bed. The piece of furniture presented here, the PAPI house children's bed is a safety leader. Created from pine wood, it has safety barriers to protect your child during the day and night.
All bed corners are rounded to prevent accidental skin abrasions. In addition, all boards are lacquered with paints that are 100% safe for health. This makes the PAPI house children's bed extremely safe. You are guaranteed that it is furniture for years.
Beautiful design and great versatility - white house bunk bed PAPI 70x160
Despite its charming design, the PAPI house children's bed has a fairly simple design that will fit into any style of children's room. This is a great advantage. Even if you are planning to redecorate the room, you can be sure that this bed will fit perfectly into the framework of any arrangement.
Choose the PAPI house children's bed, and you will see that your child will never have a problem falling asleep again. With its help, you will create a fairy-tale and extremely cosy setting in the children's room.
Technical data
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | PAPI |
| Number of users | 2 |
| Colour | white |
| Finish | certified; child-safe; matt |
| Size | 70x160 |
| Capacity | 100 kg for each sleeping deck |
| Length of bed | 164 cm |
| Bed width | 76 cm |
| Bed height | 158 cm |
| Weight | 46 kg |
| Barrier | vertical removable included |
| Bed ladder | does not apply |
| Drawers | optionally 2 drawers |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | does not apply |
| Can be folded in two | does not apply |
| Mattress length | 160 cm |
| Mattress width | 70 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 150 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 70 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | does not apply |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | solid pine; glue; clear acrylic lacquer |
| Slat | solid pine; glue |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; dry wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product is packed in two packages |
| Price includes | bed; frame; assembly set; assembly instructions |
| Bed size | 70x160 |
| Bed colour | White |
| Child's age | Beds for 2 and 3 year olds |
| Type of bed | Two-person low beds |
