DANEK 90x190 grey children's house bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with DANEK:
- transforms your child’s room Changes the look of the room, giving it a fresh and attractive appearance.
- a synonym for top quality Ensures a safe night’s sleep for your child.
- adapts to the room’s style Thanks to different styling options.
- satisfies the need for sleep and safety It combines safety with a timeless appearance.
- a child’s friend Children will love this bed from the very first night.
- a magical place to play It allows a child to be transported into a world of amazing adventures.
Why does everyone so eagerly choose the grey DANEK 90x190 house children's bed from Lano Furniture?
When you're planning to redecorate your child's room, you surely want it to undergo a spectacular makeover. The existing furniture is not only worn out, but you're also no longer certain whether it's even safe for your child. With Lano Furniture, you can sleep soundly! The DANEK children's house bed will not only transform a room for a boy or a girl but also guarantees the highest quality and a safe night's sleep. You can rely on us! What's the most important part of the DANEK children's house bed? Without a doubt, the frame must be mentioned here. It's thanks to the proper support that your child will be able to get enough sleep and wake up rested in the morning. The frame for the DANEK children's bed is made from birch FLEX slats, so it will fit perfectly with any type of mattress. It's not worth compromising on such important matters!
Visit an undiscovered world of amazing adventure with our children's house bed in grey
A child's bed is often also their place for play or rest. With our unique DANEK house children's bed, your little one can be transported to a land of incredible adventures. Regardless of whether you are decorating a room for a boy or a girl, furniture from Lano Furniture will be the perfect addition to it. Even the best toys, elaborate games, or most expensive gadgets are not as important as your child's safety. At Lano Furniture, we make sure that every piece of our furniture is solidly made and provides children with proper sleep. We know that our youngest customers have particularly fallen in love with the DANEK house children's bed. Not only for the high quality of the materials it is made from but also for its timeless look.

The grey DANEK children's house bed will guarantee your children peaceful nights
We've combined several key features in our DANEK children's house bed. This piece of furniture is safe, timeless, and, most importantly, allows your children to sleep through the entire night. This way, we can meet the needs of both parents and children. Don't hesitate any longer about which furniture to choose for your child's room and decide today on the DANEK children's house bed from Lano Furniture.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of DANEK, marked on the drawing beside ➔

Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | bunk bed with trundle |
| Model | DANEK |
| Number of users | 2 |
| Colour | grey |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x190 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 194 cm |
| Bed width | 96 cm |
| Bed height | 166.5 cm |
| Weight | 50 kg |
| Barrier | included horizontal removable |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 190 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | 180 cm |
| Width of mattress for pull-out deck | 90 cm |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | 8 cm |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety declaration |
| Bed size | 90x190 |
| Bed colour | Grey |
| Child's age | Beds for a preschooler (4-6 years) |
| Type of bed | Two-person low beds |
| Certificates | 13753 |
| Model | 13752 |
| Thickness | 13768 |
| Mattress load capacity | 12189, 10443, 10762, 10486, 10403 |
| additional Mattress for pull-out bed | 12189, 10443, 10762, 10486, 10403 |
| additional Drawers | 13740 |
| Ilość materacy | 1 |
| ID materacy | 12190, 10466, 13564, 10781, 13540, 10423, 10546, 10579, 13552 |
