MAJORKA 90x190 medium-soft 11 cm latex-foam mattress Lano Furniture
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Why you'll fall in love with the MAJORKA mattress:
- is universal Excellent for both sleeping and as a base for playing.
- children like it It is perfect for young children.
- is comfortable to use It has a removable cover.
- is a neat freak It's easy to keep it clean.
The MAJORKA 90x190 mattress is compatible with an adjustable bed frame
There's a huge choice of mattresses for children. But don't worry, because you've found what you were looking for. It's double-sided, so you can adjust its firmness to your child's preferences. But that's not all; the mattress's special construction means it's adapted for adjustable bed frames. And finally, the best part! A removable cover means you can easily and conveniently freshen up the mattress at any time.
Foam and latex - a perfect combination in the MAJORKA 90x190 mattress
All bed mattresses that are made of foam have one very important feature: high flexibility. Children's mattresses made of foam also adapt very well to the shape of every body. In turn, latex mattresses are an excellent solution for people with allergies. That's why the MAJORKA mattress is created for every child.

The removable cover on the MAJORKA 90x190 mattress will make your life easier
Some children – in fact, most – love spending time in their bed, not only while sleeping. Kids often treat their bed as the perfect base for play, happily reading books or watching cartoons there. That’s why, if your child could also spend all day in bed, the Lano Meble MAJORKA mattress is exactly what you are looking for. Thanks to its unique design, this children’s mattress is compatible with both manually and electrically adjustable bed frames. For little ones, especially those just starting to explore the world, small accidents are bound to happen – a spilt drink, a knocked-over plate of food, or during the stage when they are learning to use the toilet. That’s why, if you want your child to stay comfortable and relaxed without worrying about a dirty mattress, choose the MAJORKA latex-foam mattress. It comes with a removable cover that can be safely machine washed at 60°C.

Additional information on sleeping mattresses from Lano Furniture
The materials used in the production of mattresses, such as polyurethane foams, latexes, and visco foam, are characterised by a high coefficient of compressibility and elasticity. Therefore, we reserve the right to a tolerance in dimensions: +/- 2% for width and length, and +/- 1 cm for mattress height. The actual colours of the materials may also differ from those in the photos, without affecting their properties.
Technical data
| Mattress type | Foam mattresses |
| Mattress material | Hybrid |
| Firmness of the mattress | Medium-soft mattresses |
| Mattress thickness | 11 cm |
| Age of user | Mattresses for children aged 0-5 years |
| Certificates | OEKO-TEX, HYGIENE CERTIFICATE |
| Model | MAJORKA |
| Type | foam mattress |
| Filling | Polyurethane foam T25 – 8 cm, Latex foam – 2 cm, Cover – 1 cm |
| Size | 90x190 |
| Thickness | 11 cm |
| Firmness | medium soft |
| Utility side | double-sided |
| Mattress load capacity | 50 kg |
| Mattress weight | 10-15 kg |
| Cover | yes |
| Possibility of washing the cover | yes – up to 60 degrees |
| For whom? | child |
